Nordic Walking

Nordic Walking to marsz z kijami wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i wybitnych sportowców. Nowy i prosty sposób na zwiększenie poziomu naszej aktywności, marsz z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanych kijów. Całość przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym.

Podobno Nordic Walking wymyślono już w latach dwudziestych, jednakże dynamiczny rozwój przeżywa od 1997 roku kiedy to fińska firma Exel wyprodukowała pierwsze specjalistyczne kije do Nordic Walking Finowie spędzają ponad połowę swojego życia w niezbyt sprzyjających, ze względu na brak słońca, warunkach, więc tym bardziej dbają o poprawę swojej sprawności poprzez ruch.

Nordic Walking to sport nad wyraz łagodny, oszczędza cały aparat lokomocyjny organizmu (stawy, więzadła, ścięgna, mięśnie). Nie stawia zbyt wielkich wymagań, nie trzeba uczyć się żadnych skomplikowanych ćwiczeń. Jest stosunkowo prosty do opanowania (obwiązuje zasada, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie). To niewątpliwie sport dla wszystkich.

Jakie są zalety NW? Dzięki regularnym treningom osiągasz wspaniałą sprawność sercowo-naczyniową, redukujesz nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, a kijki dają Ci lepsze poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawiają równowagę. To także rewelacyjny sposób, by złagodzić lub usunąć sztywność wokół szyi i barków u ludzi siedzących godzinami przy komputerze oraz zestresowanych codziennymi problemami.

Niezwykle ważne jest także, że to, czego obok relaksu najczęściej oczekujemy od sportu czyli spalanie kalorii jest w NW wyjątkowo skuteczne. Jest intensywniejsze, niż podczas marszu (o ok 40%!), przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest (w przypadku równego podłoża) o wiele mniejsze użycie kijków w trakcie godzinnego treningu oznacza, w porównaniu z np. biegiem, zmniejszenie obciążenia o kilkanaście ton, przy jednoczesnym trenowaniu wytrzymałości, siły i gibkości.

Można jeszcze wspomnieć o efektach zdrowotnych przy rehabilitacjach (korygowanie nieprawidłowej postawy, przy urazach ortopedycznych).

NW a zdrowie. W zasadzie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania Nordic Walking, jedynie ostre urazy ortopedyczne (złamania, zwichnięcia), stany ostre przewlekłych chorób czy wysoka gorączka eliminują z treningu.

Najważniejszym, co daje Nordic Walking jest prosty i tani sposób na aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi. Powstaje wiele ośrodków, punktów kontaktowych, gdzie instruktorzy starają się zebrać grupy chętnych, którzy właśnie w ten sposób chcą spędzać czas. Dobry instruktor nie tylko potrafi nauczyć poprawnej techniki, ćwiczeń rozgrzewających, rozciągających mięśnie, ale i stworzyć grupy entuzjastów, traktujących NW jako aktywność towarzyską, która uprawiana w zespole staje się nie tylko sposobem na zdrowie ale i świetną zabawą. Choć NW jest bardzo prostą formą aktywności ruchowej bez instruktora nie można się jej prawidłowo nauczyć.

Jeśli masz ochotę pobyć się z innymi, równocześnie robiąc coś dla swojego zdrowia, poznając nowych ludzi, może spróbujesz się rozejrzeć po okolicy, albo w sieci?

Parę słów o sprzęcie. Do uprawiania NW potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Wprawdzie, tak jak w przypadku każdego sportu, rozrasta się produkcja wszelkiego rodzaju akcesoriów i gadżetów, mających na celu ułatwienie, czy uprzyjemnienie ruchu, warto pamiętać, że najważniejsza jest wygoda oraz bezpieczeństwo.

Kije: Zalecane są kije jednoczęściowe, indywidualnie dobrane do wzrostu wg przelicznika: wzrost x 0,68 długość kija dla osób wysportowanych wzrost x0,66 dla osób uprawiających NW rekreacyjnie

Kije powinny posiadać specjalne paski, na których można się opierać i odpychać od podłoża, a jednocześnie po wypuszczeniu kija z dłoni paski powinny go utrzymywać tuż przy niej. Kij trekkingowy lub narciarski wypuszczony z dłoni swobodnie zwisa na pasku osadzonym na nadgarstku. Kij NW zawsze jest przy dłoni. Kije bywają aluminiowe, z włókna szklanego lub z mieszaniny włókna szklanego i węglowego. Te ostatnie są najlżejsze i najbardziej wytrzymałe. Mają gwarancje (firma Exel) na całe życie. Praktycznie w toku treningu nie można ich zniszczyć. Chodząc po asfalcie lub twardej nawierzchni zakładamy na końcówki kijów specjalne gumowe buciki, przechodząc na drogi gruntowe zdejmujemy gumowe nakładki i korzystamy z końcówki z hartowanej stali, która na stałe zamontowana jest na końcu kija. Wszystkie kije renomowanych producentów mają także instrukcje konserwacji.

Buty: Jest już produkowane specjalne obuwie do NW, jednak można chodzić w wygodnych, sportowych butach, które utrzymują prawidłowe położenie stopy (stosuje się także specjalne wkładki i skarpety).

Rękawiczki: Dla wrażliwych rąk, przy dłuższych trasach a przede wszystkim w zimie, zaleca się specjalne rękawice. Chronią przed zimnem, a także zapobiegają powstawaniu pęcherzy. Jeszcze tylko wygodne ubranie treningowe, może okulary słoneczne z filtrem, coś do picia w bidonie noszonym na odpowiednim pasku, komórka, podstawowe środki opatrunkowe i higieniczne i w teren.

Na podstawie materiałów: INWA, PFNW, Onet.pl. opracował: BO. źródło: www.pfnw.eu